با رواج پیدا کردن خصوصیات ساختمان های پایدار بحث های زیادی پیرامون نمای دوجداره شکل گرفت اما این نوع نما همیشه به درستی درک نشده است.

کرین کوکر , مهندس نما که در دفتر معماری آروپ مشغول به کار است و ساخت نمای این برج اداری به عهده وی بود در این ارتباط گفت:پوشش دیوار داخلی نما شیشه دوجداره است که از کارایی بسیار بالای برخوردار است و مانع از اتلاف انرژی گرمایی می شود و می تواند تا 60 درصد از نور قابل رویت را از خود عبور دهد.نمای دوجداره

بیشتر ساختمان های اداری و تجاری در سیدنی از پوششی برخوردار هستند که تنها می توانند 35 تا 40 درصد از نور قابل رویت را انتقال دهند.

دیوار بیرونی نما متشکل از یک لایه شیشه لمینت با مقدار آهن کم و بدون پوشش است.

اگر چه نماهای دوجداره در آب و هوای سرد اغلب از کرکره های بازشو برخوردار هستند که می توانند در زمستان بسته شوند , پوسته ساختمان Bligh طوری طراحی شده تا امکان بازماندن کرکره های افقی که با سیستم کامپیوتر کنترل می شوند محافظت می کند و کرکره ها صرف نظر از شکل بیضی ساختمان در حقیقت از ساختار مسطح استانداردی برخوردار هستند.

 

 

این کرکره ها می توانند با سیستم مدیریت ساختمان یا با حسگر نور فعال شوند.

 

کوکر می گوید:کرکره ها تمام روز پایین هستند.

این بازشوها نقش بسزایی ایفا می کنند طوری که گرما را در فضای خالی ذخیره نمی کنند از این رو گرما در خود ساختمان جریان پیدا می کند.

Dexus Property Group یکی از شرکت های پیشرو در صنعت ساخت و ساز استرالیا پروژه ساخت برج اداری Bligh را به مسابقه گذاشت.

تونی گالیور رییس این شرکت می گوید:پایدار بودن ساختمان , حفظ کیفیت محیط داخل ساختمان , حداکثر بهره وری از نور طبیعی و کاربرد ورق های بزرگ کفپوش از موارد حایز اهمیتی بودند که  در نظر داشتیم دفتر معماری برنده تحقق این موارد را در دستور کار خود قرار دهد.

مارتین روتر معمار پروژه اینگنهون , در ارتباط با این برج اداری گفت : ما با محدودیت های بسیاری مواجه بودیم و باید تمامی شرایط را در نظر می گرفتیم.

گروه در نظر داشت با بررسی شرایط سایت و نیازهای شهری چیزی بیش از یک پودیوم یا برج به کاربران عرضه کند , زیرا مقامات شهر از ما درخواست کردند در طراحی خود جایگاهی را برای پودیوم در نظر بگیریم.

در نهایت , طرح خود را به هیات طراحی ارایه کردیم و خوشبختانه آن ها با طرح پیشنهادی ما موافقت کردند و از ساخت پودیوم چشم پوشی کردند.

سایت ساختمان شیب دار و سه گوشه است و یکی از مزایای آن چشم انداز وسیعی است که از پل سیدنی بندر عرضه می کند.

معماران پس از بررسی تعدادی اسکیس , در نهایت یک پلان بیضی شکل برای ساختمان در نظر گرفتند که کناره های طویل آن مشرف به بندر بودند.

شکل بیضی به فضای اداری این ساختمان متشکل از تیرهای است که از ستون های هر طبقه بیرون آمده اند.

ری براون , مدیر دفتر معماری آرشیتکتس , اظهار کرد : مشکل این است که در این قسمت در دنیا بار گرمایی از سمت شمال پدید می آید.

چالشی که با آن روبرو بودیم حفظ نما بدون استفاده از شیشه تیره بود.

این بدین معنا بود که در این پروژه نما می بایست از کارایی بسیار بالایی برخوردار باشد.

دفتر معماری آروپ سیدنی نمای دوجداره بسیار روشنی را با کرکره های مجهز به سیستم خودکار طراحی کرد.

معماران تصمیم گرفتند محوطه بسته واقع در طبقه همکف را در حدود 40 درصد محدود کننده و این محدودیت را با طبقات فوقانی ایجاد کردند که به منظور ایجاد یک برآمدگی با نقش حفاظتی کمی بیرون امده بودند.

این محدودیت فضای مناسبی را برای شکل گیری یک کافه و زمین بزای در محوطه بیرون و یک مرکز مراقبت از کودکان در زیر لابی برج و همچنین پلکان منحنی شکل فراهم می کرد.