مدت زمان مدیدی است که پنجره به منظور تهویه , استفاده از نور روز و روشنایی استفاده شده است.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که حتی سلامتی آسایش و بهره وری در محیط های داخلی ساختمان که از تهویه مناسب و نور طبیعی کافی برخوردارند بهبود می یابند.

با این وجود پنجره ها منبع اصلی اتلاف ناخواسته گرما , آلودگی و مشکلات مربوط به میعان می باشند.شیشه دوجداره

تنها در سال 1990 انرژی مصرفی بری جبران اتلاف و دریافت ناخواسته گرما از طریق پنجره ها در ساختمان های مسکونی و تجاری هزینه ای بالغ بر 20 میلیون دلار برای ایالات متحده در برداشته است,(این مقدار یک چهارم کل انرژی مصرف شده جهت سرمایش و گرمایش فضا می باشد) در سال های اخیر انقلابی فنی و تکنیکی درمورد پنجره و صنعت پنجره سازی به وقوع پیوست.

سیستم های شیشه و پنجره با عملکرد عالی و بازدهی بالا در حال حاظر موجودند که به طور چشمگیر و موثری مصرف و انرژی را کاهش داده و از ورود منابع الودگی صوتی و گردو غبار به داخل ساختمان جلوگیری می نمایند.

در این پنجره ها اتلاف حرارت و نشت هوا کمتر است و سطوح این پنجره ها گرم تر می باشد که این امر موجب افزایش و بهبود راحتی شده و مشکل میعان را به حداقل می رساند.

این پنجره ها با عملکرد بالا و عالی دوجداره یا سه جداره دارای فیلم ها و پوشش های شفاف مخصوص بوده با فضای میانی جداره های آنها توسط گازهای ویژه پر شده است و قاب های پیشرفته و اصلاح شده دارند , که تمام این ویژگی ها سبب کاهش اتلاف حرارت از طریق پنجره ها شده و در نهایت انتقال حرارت را کاهش می دهند.

نور در ساختمان یکی از مهمترین بخش در نمای داخلی ساختمان می باشد که جلوه زیبای به ساختمان می دهد.