دو معماری معروف برتانیای اقدام به طراحی خانه های تاشو به شیوه اوریگامی کرده اند که می تواند به هشت شکل مختلف تغییر شکل داده تا خود را با شرایط فصلی آب و هوایی و حتی نجومی تطبیق دهند.

همواره خانه هایی که برای آب و هوای سرد ساخته می شوند طوری طراحی شده که بسیار گرم می مانند , خانه های آب و هوای گرم با معماری ساخته شده که امکان وزیدن باد در آن وجود داشته باشد و ساکنان آن خنک شوند.خانه تا شدنی

اگر چه تا کنون ترکیب این دو معماری با یکدیگر دشوار بوده است.

اما طرح این دو معماری است بلکه آنها این خانه اوریگامی را به نوعی ساخته اند که برای دنبال کردن مسیر خورشید تغییر جهت می دهد.

اوریگامی یا "هنر کاغذ و تا" یکی از کاردستی های محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

هدف این هنر آفریدن طرح های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است.

معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی "تا کردن کاغذ" است و تمام مدل های کاغذ و تا در بر دارد , حتی آنهایی که ژاپنی نیستند.

اوریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می کند , ولی همین تاها می توانند به روش های گوناگونی ترکیب شوند تا طرح های متفاوتی ایجاد کننده.

این مدل های گرافیکی رایانه ای نشان دهنده مفهوم باورنکردنی تغییر شکل یک خانه به هشت شکل مختلف بر اساس آب و هوا است.

برای مثال در طرح تابستانه , اتاق خواب به سمت شرق است و می توان طلوع خورشید را هنگام بیدار شدن در آن مشاهده کرد و پس از آن این اتاق می تواند گردش داشته باشد تا کاربر به طور دائمی از نور خورشید استفاده کند.

این خانه همچنین انرژی خود را از صفحات خورشیدی تامین می کند.

طرح انقلابی این خانه بر اساس کار یک ریاضیدان قرن بیستمی است که چگونگی تبدیل شدن این مربع تشکیل شده از چهار تکه به یک مثلث متساوی الاضلاع را کشف کرد.

انعطاف پذیری این خانه به انطباق آن از تابستان به زمستان و از روز به شب کمک می کند و این امر با حرکت داخلی خانه میسر می شود.

دیوارهای خارجی ضخیم و سنگین به دیوارهای داخلی تبدیل می شوند و این امکان را فراهم می کنند که دیوارهای داخلی شیشه ای به نمای خارجی تبدیل می شوند در این خانه درها به پنجره و پنجره ها به در تبدیل می شوند.

طرح اولیه این خانه دارای دو اتاق خواب , یک نشیمن بزرگ , یک سرویس بهداشتی است اما می توان آن را برحسب شرایط زندگی مختلف تغییر داد.

این خانه انقلابی بر اساس کشف یک ریاضیدان قرن بیستمی ساخته شده است , شیوه ای که می تواند یک مربع را به یک مثلث متساوی الاضلاع تبدیل کرد.

دیوارهای خارجی و ضخیم این خانه به دیوارهای داخلی تبدیل می شود و این امر این امکان را فراهم می کند که دیوارهای داخلی شیشه ای به نمای خارجی تبدیل شوند , در این خانه درها به پنجره ها و پنجره ها به درها تبدیل می شوند.

این خانه ایده معمار بریتانیایی بوده است , دیوید گرونبرگ و دنیل ولفسون که شرکت D*Haus را تاسیس کرده اند.

خانه تغییر شکل دهنده به عنوان بخشی از پروژه فارغ التحصیلی گرونبرگ مطرح شده و مورد پذیرش قرار گرفت.

هنری دودنی ریاضیدان بریتانیای در سال 1903 راهی برای تبدیل یک مثلث متساوی الاضلاع به چهار تکه پیدا کرد که این چهار تکه می توانند یک مربع را تشکیل دهند , معمایی که وی آن را معمای هاربردشر نامگذاری کردو

این ساختمان می تواند برای دنبال کردن مسیر خورشید تغییر شکل دهد.