وینیل در طول سالیان برای مصالح ساختمان سازی سنتی نظیر چوب به یک رقیب همیشگی تبدیل شده است.

اگر چه ممکن است در مقایسه با سایر درها و پنجره ها در بیشتر موارد از کارایی چندانی برخوردار نباشد اما نقش موثری در ساختمان ایفا می کند.

از ویژگی های این نوع پنجره می توان به طراحی انعطاف پذیر , حداقل نیاز به تعمیر و نگهداری و صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه اشاره کرد.

پس از پایان جنگ جهانی دوم , آلمانی ها به بازسازی کشور خود مبادرت ورزیدند و در این راه با کمبود مصالحی مانند چوب , آلومینیوم و فلز مواجه شدند , از این رو در ساختمان سازی به تدریج از چار چوب وینیل استفاده کردن که محصول جدیدی به شمار می رفت و در برابر حرارت انعطاف پذیر بود.

در سال 1959 شرکت گودریچ بی اف , تولید کننده وینیل رزین , تصمیم گرفت پنجره های وینیل تولید کنده و پنجره هایی با طرح های صلیقی شبیه به پنجره های چوبی یا فلزی عرضه کرد.

امریکایی های دریافتند در مقایسه با طراحی هایی که آلمانی ها عرضه کردند , طراحی های متنوع دیگری نیز وجود داشتند که به مراتب قابل قبول تر بودند.پنجره وینیل

طراحی ها از نظر کیفیت بهبود و به سرعت رواج پیدا کردند و فروش پنجره های وینیل در اواسط دهه 1990 به دلیل ساختار جدید و تغییر شکل تا 125 درصد گسترش یافت.

بیشتر تولید کنندگان پنجره های وینیل را به عنوان یک گزینه در کنار پنجره های سنتی چوبی یا فلزی عرضه می کنند نوآوری و تغییرات ایجاد شده در ساختار وینیل در ارتقای طراحی های به مراتب انعطاف پذیرتر نقش بسزایی ایفا کرده است.

با توجه به پیشرفت و بهبودی که طی چند سال اخیر در تولید پنجره های وینیل ایجاد شده است , این نوع پنجره در عمل نیازی به نگهداری و تعمیر ندارد.

اگر پنجره به نظافت نیاز داشته باشد , به راحتی با مواد شوینده تمیز می شود و ظاهر جدیدی پیدا می کند.

میانگین طول عمر پنجره وینیل بسته به کاربرد محصول متفاوت است اما به طور متوسط 20 تا 30 سال ضمانت دارد.

به منظور اطمینان از کیفیت ساختار و عملکرد پنجره , بیشتر پنجره های وینیل که امروزه تولید می شوند پیش از نصب در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار می گیرند بر اساس استاندارد های صنعت ساخته می شوند.

از جمله تغییراتی که می توان در ساختار وینیل اشاره کرد افزودن خاک اره و وفم (سلولی) است.

چوب در ترکیب با وینیل ظاهر برجسته ای به آن می بخشد و باعث می شود پنجره وینیل شبیه به چوب به نظر رسد یا حتی مانند چوب رنگ شود.

استفاده از فوم (سلولی) در اشکال و ظاهر این پنجره ها تفاوت عمده ای ایجاد کرده است.

فوم از بین نمی رود یا نمی پوسد از این رو استفاده از آن  بسیار موثر است.

پنجره های وینیل و سایر محصولاتی که طر فرایند مشابهی تولید می شوند به سرعت رنگ می شوند چرا که رنگ نه تنها در سطح بلکه در کل محصول اعمال می شود.

 

 

محصول نهایی نه تنها نمی پوسد و در برابر زنگ زدگی مقاوم است بلکه در مقابل حشراتی مانند موچه و موریانه از مقاومت بالایی نیز برخوردار است.

در صورتی که پنجره وینیل با رعایت اصول فنی و صنعتی ساخته می شود , مجهز به بازدارنده هایی است که به منظور محافظت از آسیب های ناشی از نور خورشید و کشاف یا ترک به کار می روند.

پنجره هایی که از چار چوب وینیل ساخته می شوند در انواع ساختمان ها به کار می روند اما نمی توانند در ساختمان های بلند مرتبه یا در ساختمان هایی تعبیه شوند که در معرض بادهای پی در پی قرار می گیرند.

پنجره های وینیل پیش از نصب مورد آزمایش قرار می گیرند تا محدودیت های که در زمینه تامین ایمنی ساختمان با آن مواجه می شوند مشخص شود.

با گذر زمان هزینه پنجره های وینیل با توجه به رواج یافتن آن و دسترسی اسان به لوازم مورد نیاز برای تولید وینیل یا ترکیبات وینیل نسبت به گذشته مقرون به صرفه تر است , در نتیجه جایگزین مناسبی برای پنجره های فلزی یا چوبی به شمار می روند.

انواع پنجره های وینیل

هنگامی که پنجره های وینیل برای اولین بار به بازار عرضه شدند نتوانستند به خوبی با پنجره های چوبی رقابت کنند.

ساختار قدیمی تر پلی وینیل کلرید شامل نرم کننده هایی (یو پی وی سی) بود که با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و تغییرات دما بسیار مشکل آفرین بودند.

تورم , انقباض , شکاف , تغییر رنگ و پوست انداختن مشکلات ناشی از پنجره های وینیل قدیمی تر بودند.

پنجره های وینیل امروزی در مقایسه با نمونه های قدیمی تر از طراحی های پیشرفته تر و ساختار بهتری برخوردار هستند , با این وجود تعدادی از نمونه های قدیمی همواره موجود هستند.

پیش از نصب پنجره های وینیل جوانب را با دقت بررسی کنید.

معایب و مزایا

پنجره های وینیل در مقایسه با پنجره های فلزی یا آلومینیومی به مراتب گران تر اما از پنجره های چوبی ارزان تر هستند.

چار چوب های وینیل نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارند و به راحتی با پارچه و مواد شوینده تمیز می شوند.

این نوع پنجره ها به رنگ نیاز ندارند زیرا رنگ در ساختار (پی وی سی) به کار رفته است.

هر چند از آنجایی که (پی وی سی) در برابر دما و نور حساس است , بیشتر تولید کننده ها تنها در ساخت پنجره های وینیل از رنگ های روشن استفاده می کنند زیرا سایه های تیره تر گرما و نور ضعیف را به راحتی جذب می کنند.

با وجود اینکه این پنجره ها به خوبی در مقابل رطوبت مقاومت می کنند اما آب و هوای بسیار گرم باعث تورم می شود و تاثیر نا مطلوبی مانند تاب خوردگی بر جای می گذارد و در آب و هوای سرد باعث ایجاد شکاف می شود.