امروزه نیازمندی های معماری مدرن با معماری متداول در دوران باستان و قرون وسطی متفاوت است.

این تفاوت بنیادی نه تنها در استفاده کاربردی از فضا بلکه در رویکرد مفهومی نوینی که امروزه نسبت به استفاده کاربردی از فضا و قسمت های مربوط به آن وجود دارد نیز انعکاس می یابد.

تقابل نیاز های منحصر به فرد در تامین رفاه و آسایش در چنین قسمت هایی منجر به اعمال طراحی های نوین و پیچیده و همچنین کاربرد سیستم های ساختمانی به مراتب انعطاف پذیرتر و مقرون به صرفه تر و مصالح مدرن شده است.پانل شیشه ای

یکی از موارد همیشگی و چالش بر انگیز در معماری حداکثر استفاده از فضای موجود و تامین خواسته های و نیاز های کاربران است.

امروزه فناوری های نوین دسترسی به محصولات متنوع را امکان پذیر ساخته اند و اعمال موفقیت آمیز آنها در ساختمان در مقایسه با مصالح قدیمی منجر به عملکرد بهتری می شود.

در میان انواع مختلفی از پانل های شیشه ای و پلاستیکی با رنگ ها و پرداخت متنوع گسترش یافته اند که در ساخت آن ها از فویل هایی با رنگ های متفاوت و سطوح شیشه ای با ظرفیت و توانایی مختلف در برابر تغییرات به کار می رود.

شیشه در معماری یکی از مصالح اصلی به شمار می رود و با موفیت در طراحی قسمت های داخلی , پارتیشن ها و پانل ها با طراحی  های دلخواه به کار می رود و از این عنصر در ساخت درها,پلکان,رخبام,کف و سقف و در ترکیب با جلوه های بصری نیز  استفاده می شود که این مورد آخر ابزار بصری موثر و قدرتمندی برای معماران قلمداد می شود.

در سازه های معماری تقریبا در پوشش خارجی ساختمان از پانل های شیشه ای به عنوان ((نمای شیشه ای)) استفاده می شود و در شیشه کاری نقش بسزایی در تعداد انرژی ساختمان ایفا می کند,در آیین نامه های ساختمانی تصریح شده است در صورتی که مساحت سطح شیشه کاری بیش از 30 درصد باشد,موضوع تعدیل انرژی در طراحی سیستم گرمایش ساختمان ها همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

پانل های هوشمند

در سایه فناوری مدرن هر روز مصالح نوینی عرضه می شود که می توان از آنها در حوزه های مختلف صنعتی استفاده کرد.

صنعت ساختمان یکی از بزرگترین کاربرانی است که از دامنه وسیعی از محصولات بهره مند می شود.

امروزه در حوزه تکنولوژی ساختمان عناصر ساختمانی انگشت شماری وجود دارند که از نظر فنی در معرض تغییرات قابل توجهی قرار نگرفته اند و هدف از کاربرد آنها در صنعت ساخت و ساز افزایش کارایی آنها است.

یکی از این محصولات شیشه است که سال های متمادی در صنعت ساختمانی حضور همیشگی داشته است و با گذشت زمان در عملکرد اصلی آن تغییر و تحولاتی ایجاد شده است.

پانل یکی از کارامدترین مصالح مدرن است که امروزه نوعی از آن تحت عنوان ((EC)) یا همان شیشه رنگی موجود است و با استفاده از انرژی برق به دو صورت مات و شفاف به کار می رود.

عملکرد این قبیل پانل ها طوری است که می توانند میزان نفوذ روشنی روز را کاملا تنظیم کنند و بر نور کم فضاهای داخلی ساختمان تاثیر گذارند.

در معماری امروزی به پانل های شیشه ای ((پنجره های هوشمند)) نیز گفته می شود.

پنجره تک جداره و سنتی با قاب شیشه ای طیف وسیعی از نور خورشید را از خود عبور می دهد و هم زمان اشعه مادون قرمز را جذب می کند(منعکس نمی کند).

این خصوصیت به ویژه در زمستان هنگام نیاز به گرما بسیار مناسب است اما در عوض در فصل تابستان به دلیل نیاز به سیستم سرمایش تاثیر معکوس دارد.

فناوری نوین پانل های شیشه ای بر پایه سیستم های کریستال مایع شکل گرفته است و ویژگی اصلی این قبیل فناوری قابلیت تغییر پذیری آن از رنگ تقریبا نیمه شفاف به شفاف است و می تواند شیشه فتوکرومیک را در نور خورشید تاریک کند.

کاربرد این قبیل مصالح در ساختمان های تجاری و مسکونی موجب کاهش مصرف انرژی می شود در نتیجه از انرژی به بهترین شکل ممکن استفاده می شود.

در حال حاضر دو نوع سیستم تکنولوژیکی مختلف وجود دارد که کاربرد آنها در طراحی معماری مدرن می تواند بسیار موثر واقع شود : محصولات اکسید متال و SPD یا شیشه هوشمند.

پانل های این دو سیستم از نظر عملکرد , ساخت و کنترل از خصوصیات مختلفی برخوردار هستند.

پانل های شیشه ای بیرونی

این فناوری شامل کاربرد پنج لایه باریک اکسید متال در فضای تهی میان پانل های شیشه ای است.

کاربرد این نوع پانل شیشه ای در پوشش ساختار دریچه های بیرونی بسیار مناسب است به عنوان مثال می توان در نماهای شیشه ای بزرگ از این پانل ها استفاده کرد بی آنکه نگران افزایش گرما باشیم (تاثیر گلخانه ای).